Masło orzechowe znika? Dlaczego i gdzie je znajdziesz?

Masło orzechowe znika ze sklepów? Tak postanowiła Komisja Europejska. Dlaczego tak się stało i gdzie teraz znajdziesz takie produkty jak masło orzechowe, mleko migdałowe czy śmietanka kokosowa?  Czy według Ciebie produkty roślinne również nie powinny być nazywane jak produkty mleczne?

Mleko kokosowe niezgodne z prawem?
Masło orzechowe znika tak samo jak różne roślinne mleka i masła. Według Komisji Europejskiej używane przez polskich producentów nazwy takie jak: masło orzechowe, masło kakaowe, mleko kokosowe, mleko migdałowe itp. są niezgodne z prawem, bo wprowadzają w błąd konsumentów. Komisja wydała orzeczenie dopiero po kilku miesiącach w sprawie polskich producentów, choć prawo weszło w życie w czerwcu 2017 roku. Producenci ubiegali się, aby sporne nazwy zostały umieszczone na liście wyjątków, jednak odrzucono prośbę. Komisja stwierdziła, że istnieje za mały zbiór argumentów co świadczy o niespełnieniu warunków. Spór o różnego rodzaju mleka roślinne trwał już od jakiegoś czasu. Dlatego na półkach sklepowych zamiast mleka sojowego spotykamy już napój sojowy.

Pewnie wielu vegan i wegetarian czeka z niecierpliwością na przedstawienie przez producentów nowych nazw. Dietetycy już wyrażają swoje obawy, że nowe nazwy mogą wprowadzać chaos wśród zdrowych produktów, jak stało się z wyżej wspomnianym mlekiem sojowym. Osoby, które zaczynają prowadzić zdrowy tryb życia i wprowadzają zdrową dietę mówią, że napój roślinny kojarzy im się raczej z czymś niezdrowym, a nawet dosładzanym.

Czy masło orzechowe znika na zawsze?

Mimo tego, że żaden producent nie mógł udowodnić, że jego produkt istnieje na rynku więcej niż 30 lat, gdyż taki był wymóg Trybunału Sprawiedliwości. Nie musisz martwić się, że Twoje ulubione produkty znikną z tego świata już na zawsze. Choć zagrożono przekazaniem spraw do odpowiednich organów. Jeśli nazwy jak mleko czy masło będą pojawiać się na produktach roślinnych, to nikt nie może zabronić produkować kremu orzechowego czy napoju kokosowego. Większość wegetarian i zwolenników zdrowego stylu życia snuje domysły, że tego typu produkty roślinne będą kryć się teraz pod nazwami typy napoje, kremy, puddingi, smarowidła. Pamiętaj, że zawsze możesz zrobić sama swoje ulubione produkty w domu. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w swoje ulubione orzechy 😉

Jak zrobić domowe masło orzechowe?

Marlena

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *