Melisa uprawa

Melisa uprawa tej roślinki może zacząć się od wiosny, gdzie młode sadzonki możesz kupić w doniczkach. Zwracaj uwagę aby liście były świeże i nieuszkodzone.

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<ins class="adsbygoogle"
   style="display:block"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-layout-key="-6t+ed+2i-1n-4w"
   data-ad-client="ca-pub-3994748508824144"
   data-ad-slot="9257793441"></ins>
<script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

Melisa uprawa – stanowisko

Melisa uprawa jej najlepiej udaje się na ziemi bogatej w składniki odżywcze. Dno doniczki należy wyłożyć warstwą grubego piasku lub żwiru. Melisę najlepiej wysiewać wiosną oraz latem. Melisy nie powinno się przesadzać. Melisa najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, chronionym jednak przed światłem. Tylko okazy bardzo młode należy ochraniać również przed ostrym słońcem. Jeśli roślinki rosną w doniczkach w okresie zimowym należy trzymać je w pomieszczeniu o temperaturze 14-17 stopni C.

Podlewanie i nawożenie

Melisy nie powinno się nadmiernie podlewać, gdyż nie zniesie długotrwałej podwyższonej wilgotności ziemi. Na dnie doniczki powinna znajdować się gruba warstwa drenażowa. Wiosną i latem należy roślinkę regularnie nawozić, najlepiej nawozem w płynie.

Wzrost, kwitnienie, zbiory

W ogrodzie melisa wzrasta nawet do jednego metra wysokości. Jest to roślina wieloletnia, wytwarzająca liczne i gęste rozgałęzienia. Ma charakterystyczne jajowato-sercowate liście o grubo karbowanych brzegach.
Na zewnątrz kwitnie od lipca do września. Drobne kwiaty o białej lub różowej barwie zebrane są w równo układających się pseudookółkach. Melisa jest także poszukiwaną rośliną miododajną. Jej liście roztarte w palcach wydzielają silny cytrynowy zapach. Melisę przycina się podczas zbierania liści wyrastających na szczycie pędów.
Melisa uprawa jej może by z nasion jak i przez sadzonkowanie. Rośliny najlepiej rosną na zewnątrz, w ogrodzie na balkonie. Przez krótki czas mogą być także umieszczone w pokoju. Wówczas najlepszym dla nich stanowiskiem będzie parapet okienny.
W ogrodzie melisa może rosnąć przez kilka lat. Jeśli uprawia się ją w doniczce, najlepiej jest co roku kupić lub wyhodować nowy egzemplarz. Stare okazy wyraźnie tracą na walorach smakowych.

Gdy melisa choruje

Na zewnątrz – w ogrodzie lub w skrzynce balkonowej – melisa lekarska powinna rozwijać się doskonale i cieszyć się zdrowiem. Jednak i ona może być zaatakowana przez choroby.
Blade liście świadczą o niedoborze składników mineralnych. Roślinę należy odżywiać tuż przy korzeniach.
Mszyce należy spłukać strumieniem zimnej wody. Jeśli zioła są przeznaczone do spożycia, nie można ich spryskiwać środkami chemicznymi.
Więdnięcie liści w okresie wzrostu rośliny jest oznaką niedoboru wody. Wystarczy zwiększyć jej podlewanie.

Marlena

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *