Rozmaryn uprawa

Rozmaryn uprawa tej rośliny nie należy do najtrudniejszych. Dawniej rozmaryn był bardzo popularną rośliną pokojową, a w wiejskich domach stanowił ozdobę niemal każdego okna. Zazwyczaj hodowano po kilka sztuk rozmarynu. Można je było uzyskać z nasion lub sadzonek. Rozmnażanie z sadzonek jest znacznie prostsze i szybsze.

Uprawa rozmarynu – stanowisko

Na wiosnę roślinę należy przesadzić do doniczki z żyzną glebą lub od razu do ogrodu. Pod koniec sierpnia trzeba ją zabrać z dworu, aby nie zmarzła.
Roślina potrzebuje dużo światła. Dobrze znosi także ostre słońce. Zimą temperatura powinna wynosić od 10 do 15 stopni, a latem od 18 do 25.

Podlewanie i nawożenie

Roślinę należy regularnie podlewać , nigdy nie dopuszczając, aby ziemia całkowicie wyschła. Od czasu do czasu można też zaaplikować nawóz. Zimą należy ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia.

Wzrost, kwitnienie, zbiory

Rozmaryn hodowany w doniczce osiąga wielkość około 30 centymetrów. Tworzy niskie gęste krzewy. Na dworze w ciepłym miejscu zorientowanym na południe, może osiągnąć nawet 60 centymetrów.
Rozmaryn najlepiej rośnie w glebie lekkiej, ale zasobnej w substancje pokarmowe. Doniczki powinny być niezbyt duże, rośliny rosną wtedy szybciej. Przesadza się je wtedy gdy system korzeniowy wypełni całą doniczkę. Należy pamiętać, że rozmaryn jest ciepłolubny.
Rozmaryn kwitnie latem. Kwiaty są jasnoniebieskie albo jasnopurpurowe. Cała roślina wydziela przyjemną woń, szczególnie intensywną wieczorem.
Rozmaryn można przycinać i formować. Co jakiś czas należy odciąć pojedyncze gałązki przeznaczone do ususzenia na przyprawy.

Rozmaryn rozmnażanie sadzonek

Rozmaryn może być rozmnażany zarówno za pomocą nasion, jak i sadzonek. Należy podkreślić, że drugi sposób jest łatwiejszy.
Nasiona
Wysiewa się je w kwietniu do mieszanki ziemi i piasku. Trzeba liczyć się z tym, że będą kiełkowały bardzo długo. Roślinki, które wzejdą należy przerzedzić zostawiając tylko te najsilniejsze.
Sadzonki
Wiosną lub jesienią odcina się wierzchołki pędów długości około 5 centymetrów i sadzi do dobrze nawilżonej mieszanki ziemi i piasku. Doniczki z sadzonkami ustawia się w ciepłym, ocienionym miejscu.

Gdy rozmaryn choruje

Rozmaryn jes rośliną stosunkowo odporną, bujnie rosnącą i rzadko atakowaną przez choroby i szkodniki.
Największym wrogiem rośliny jest chłód. Temperatury poniżej zera nie jest w stanie przeżyć, nie mówiąc już o kilkunastostopniowych mrozach.
Na chłód i zimny wiatr rozmaryn jest szczególnie wrażliwy wczesną wiosną. Również na parapecie źle znosi przeciągi i zimne powietrze napływające przez uchylone okna.
Roślina potrzebuje dużo światła, także w okresie zimowania. Wówczas temperatura nie powinna być wyższa niż 15 stopni.

Marlena

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *