Rozmaryn

Rozmaryn jest ładną zimozieloną rośliną krzewiastą o wąskich, szydlastych listkach.Ma przyjemny, kamforowy zapach. Kwiaty rozmarynu są jasnoniebieskie lub jasnopurpurowe.

Rozmaryn – roślina o przyjemnym zapachu

Rozmaryn ma charakterystyczny, niepowtarzalny zapach przypominający kamforę. O ile aromat świeżych liści i bocznych pędów jest dość delikatny, o tyle staje się on znacznie intensywniejszy po wysuszeniu liści. Rozmaryn jest niezrównaną przyprawą, należy go jednak używać z umiarem. Roślina jest bardzo dekoracyjna. Można ozdobić nią kuchenny parapet lub jadalnię, o ile dociera tam wystarczająco dużo światła. Rozmaryn dodaje się do mięs, drobiu i ryb, a także do sałatek. Kilka gałązek położonych na węglu drzewnym sprawi,ze grillowane mięso nabierze korzennego aromatu. Rozmaryn wrzucony do kominka przywoła swą wonią wspomnienia ciepłych, letnich wieczorów.

Stara roślina lecznicza

W średniowieczu rozmaryn był używany przede wszystkim jako roślina lecznicza. Napar z tego zioła był wypróbowanym środkiem na ukojenie starganych nerwów. Stosowano go także przy astmie, migrenach, dolegliwościach oddechowych i trawiennych. Opatrunki nasączone nalewką rozmarynową przynosiły ulgę utrudzonym i rannym. W starożytności rośliny tej używano także podczas wielu obrzędów religijnych.

W skalniaku i na balkonie

Odmiana o zwisających gałązkach – Rozmarinus officinalis prostratus – dobrze nadaje się do hodowania w skrzynkach balkonowych i w ogródku skalnym. Również rośliny o wznoszących się pędach wyglądają w takich miejscach bardzo ładnie.Morska róża

Łacińska nazwa rodzajowa wywodzi się od słów “rosa” – róża i “marinus” – morski. Określenie trafnie charakteryzuje właściwości rozmarynu, który rośnie dziko nad brzegami Morza Śródziemnego. U nas również mógłby sobie znaleźć miejsce nad morzem jednak niestety nie jest odporny na mroźne temperatury i w naturalnych warunkach nie przetrwałby zimy. Uprawiany w Polsce musi zimować w pomieszczeniu zamkniętym. Oczywiście można każdego roku sadzić nowe rośliny.

Marlena

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *